Inhalacja (Nebulizacja)
Inhalacja polega na wdychaniu rozpylanego środka leczniczego. Znajduje zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń dróg oddechowych np. astmy, alergii, infekcji płuc, mukowiscydozy.
Z powodzeniem można ją stosować u osób przebywających w nadmiernie zanieczyszczonym środowisku (kurz, spaliny), palących papierosy czy też u tych, u których wykonywany zawód wymaga inhalacji nawilżających górne drogi oddechowe (np. nauczyciele, lekarze, wykładowcy). Również sportowcy stosują inhalacje.
Zalety inhalacji:
- Środek leczniczy trafia bezpośrednio do dróg oddechowych czyli do miejsca, na które powinien oddziaływać,
- Pożądane działanie leku jest szybsze,
- Działanie uboczne leku zminimalizowane,
- Potrzebna ilość leku do leczenia jest w porównaniu z innymi formami zażywania leków np. doustnie czy dożylnie znacznie mniejsza,
- Mniejsze koszty leczenia,
- Działanie profilaktyczne – inhalacja np. roztworu soli fizjologicznej upłynnia zalegającą w drzewie oskrzelowym wydzielinę, regeneruje nabłonek,
- Inhalacje zaleca się stosować systematycznie, nie tylko w okresach zaostrzenia.
Nie ma przeciwwskazań do stosowania inhalacji jeśli chodzi o wiek pacjenta. Może być ona z powodzeniem stosowana zarówno u małych dzieci jak i u osób starszych.
Jaki inhalator wybrać?
-
Zadaniem aparatu pneumatycznego do inhalacji jest przetwarzanie leku z postaci płynnej w aerozol. Bardzo ważna jest przy tym wielkość powstałej cząsteczki.
- Tylko cząsteczki mniejsze niż 5 µm efektywnie docierają do drzewa oskrzelowego.
- Wielkość i ilość powstałych cząsteczek (poniżej 5 µm) zależy od ilości sprężonego powietrza (przepływu powietrza) generowanego przez kompresor oraz od rodzaju rozpylacza (nebulizatora).
- Optymalny przepływ to 16 l/min – 22 l/min (patrz tabele poniżej)
Tabela 1
Tabela 2
Tabela 3